kancelaria lilianna filipczak-Godek

prawo spadkowe

Adwokat w Lesku od 2006 r

Kancelaria adwokacka w Lesku specjalizuje się w pomocy prawnej we wszelkich sprawach spadkowych. Jeżeli szukasz Kancelarii, która pomoże Ci w przeprowadzeniu sprawy dotyczącej spadku czy też podziału spadku to jesteś we właściwym miejscu. Zapraszamy na Plac Pułaskiego 1/11 w Lesku.

Spadkodawca

Spadkodawca to osoba fizyczna, której spadek z chwilą śmierci przechodzi na spadkobierców. Wyrazić  swoją wolę może przez testament lub jeżeli tego nie uczyni – dziedziczenie odbędzie się w drodze ustawy.

Spadkobierca

Spadkobiercą zostaje się  w drodze testamentu lub ustawy. Spadkobierca to osoba fizyczna lub prawna, ale również  dziecko poczęte (nie urodzone jeszcze w chwili otwarcia spadku – pod warunkiem, że urodzi się żywe) powołana do spadku na podstawie testamentu.

Spadek- co to znaczy?

Spadek pociąga za sobą prawa oraz obowiązki majątkowe, które z chwilą śmierci spadkodawcy przechodzą na najbliższe spokrewnione z nim osoby

Dziedziczenie

Dziedziczenie oznacza przejście na skutek jednego zdarzenia prawnego ogółu praw i obowiązków na spadkobiercę.

Dziedziczenie ustawowe

W 2023 r. wprowadzono zmiany w  prawie spadkowym, które stanowią o tym, żę wyłączeni z dziedziczenia są dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia

Zachowek

To inaczej uprawnienie stanowiące o ochronie najbliższych krewnych spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z przepisów ustawy, są to zstępni (każdy kolejny potomek spadkodawcy tj. dzieci, wnuki itp.), małżonek oraz rodzice.

Testament

Testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy – stanowi Kodeks cywilny. 

Nabycie spadku

Stwierdzenie nabycia spadku definjuje się jako postanowienie potwierdzające prawa poszczególnych osób do majątku po zmarłym. Po przeprowadzonym postępowaniu wydaje je tylko sąd.

Biuro czynne:

Poniedziałek- Piątek – 14:00 – 17:00

Sobota – nieczynne

Niedziela – nieczynne

Divi attorney

Kontakt

Pl. Pułaskiego 1/11
38-600 Lesko

telefon 609 818 318

Copyright © 2024 Visio4business.pl