ADWOKAT LESKO

mediator sądowy

jak długo trwa mediacja

Ilość spotkań mediacyjnych zależy w dużym stopniu od wzajemnego nastawienia zwaśnionych stron. 

cel mediacji

Celem mediacji jest wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego strony konfliktu, a nie ustalenie, kto ma rację w sporze.

skuteczność medjacji

Mediacja jest nowoczesnym pozasądowym sposobem rozwiązywania sporów. Z roku na rok rośnie liczba prowadzonych mediacji, dzięki którym ludzie mogą rozwiązywać zaistniałe konflikty szybciej i bardziej sprawnie.

sens mediacji

Mediacja ma największy sens, jeżeli strony wybiorą ją zamiast postępowania sądowego. Jeżeli sprawa sądowa już zawisła – skierowanie do mediacji powinno nastąpić tylko pod pewnymi warunkami, zabezpieczającymi przed przewlekłością postępowania.

 kto może być mediatorem ?

Mediacja może być prowadzona przez specjalistów takich jak na przykład adwokat i prawnik, psycholog czy pedagog, a także przez innych specjalistów posiadających profesjonalne umiejętności komunikowania się z ludźmi i rozwiązywania konfliktów, którzy dodatkowo ukończyli studia podyplomowe z zakresu mediacji. Po ukończeniu studiów należy wpisać się na listę mediatorów w danym sądzie. Do rzetelnego wykonywania zawodu mediatora potrzebna jest wiedza z psychologii i komunikacji interpersonalnej, a także znajomość prawa przynajmniej w podstawowym jego wymiarze.

mediacja jest obowiązkowa ?

Na pierwszej rozprawie rozwodowej sąd zawsze proponuje małżonkom mediacja. Ta propozycja ze strony sądu nie musi spotkać się z akceptacją. Jednym słowem małżonkowie chcący się rozstać nie muszą zgodzić się na mediację. Spotkanie mediacyjne bywają jednak niezwykle pomocne podczas ustalania najważniejszych spraw związanych z rozstaniem się ludzi. Podczas mediacji można na przykład podjąć postanowienia dotyczące opieki nad dziećmi czy wysokości alimentów. Umowa mediacyjna może być wtedy przedstawiona w sądzie jako dowód, a sąd podejmie decyzję takie jak zostały ustalone przez obydwie strony podczas mediacji.

zostaw wiadomość jeśli potrzebujesz porady

biuro czynne

Poniedziałek- Piątek – 14:00 – 17:00

Sobota – nieczynne

Niedziela – nieczynne

Divi attorney

kontakt

Pl. Pułaskiego 1/11
38-600 Lesko

telefon 609 818 318

Copyright © 2024 Divi. All Rights Reserved.